Poutnictví
Naši předkové putovali na poutní místa pěšky, a tak byl jejich čas měřen krokem a modlitbou. Dnes zažívá pěší putování svoji renesanci a také na poutní vrchol - vstup do poutního velehradského areálu - je možné se připravit chůzí a modlitbou. Návštěva papeže Jana Pavla II. na Velehradě v rubnu 1990 byla inspirací pro obnovení zaniklých cest při scelování polí v rámci komunistické kolektivizace zemědělství. Na Velehrad tedy vede několik stezek, které představují nabídku pěším poutníkům:
Poutní cesta růžence: Trasa začíná ve Starém Městě u Uherského Hradiště (velkomoravský Veligrad) u železniční trati a směřuje na Velehrad. Mapa přístupových tras je ke stažení zde. Od železniční stanice ve Starém Městě po vlastní začátek poutní cesty je to 1,5 km (červeně značená turistická trasa). Délka vlastní poutní cesty je zhruba 4 km (1 hodina putování). Na Velehradě má poutní cesta své vyvrcholení. Nemá tedy charakter okruhu tak, jak je tomu například na sv. Hostýně. Poutníci, kteří se chtějí po cestě vypravit, se musí proto dopravit na začátek cesty. Dopravní spojení zde. Ve svém průběhu je poutní cesta rytmizována celkem dvaceti zastaveními růžencové modlitby. Úvod představuje Radostný růženec, následuje Růženec světla, Bolestný růženec a vyvrcholením je Slavný růženec. Každé zastavení symbolizuje jedno tajemství a je zpracováno sochařsky z božanovského pískovce podle návrhu Milivoje Husáka. Ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje je k dispozici poutní knížka s modlitbami a vyobrazením všech zastavení. Mapa poutní trasy ke stažení zde. Každou první neděli v měsíci je organizováno společné putování na Velehrad. Sraz poutníků na začátku poutní cesty je ve 13:15 (Z Velehradu odjíždí autobus ve 13:00). Více informací zde.
Poutní cesta Velehrad - Sv. Hostýn: vznikla v roce 2008 z iniciativy Matice svatohostýnské. Trasa dlouhá zhruba 59 km je členěna 25 zastaveními v podobě dřevěných přístřešků s duchovními, kulturními, přírodovědnými a turistickými informacemi. Trasu je možné urazit za dva dny (nocleh ve Zlíně) nebo za tři dny (nocleh v Napajedlích a ve Štípě u Zlína). Druhou variantu doporučujeme, aby sportovní výkon putování nezastínil poutnického ducha a v cíli putování bylo možné chvíli setrvat. Poutníci se mohou na cestu vypravit buď individuálně, nebo se mohou připojit k některé z poutí pořádaných sesterskými Maticemi. Společné putování ze Sv. Hostýna na Velehrad ve dnech 2. - 4. července, zajišťuje MSH. Opačným směrem - z Velehradu na Sv. Hostýn je možné putovat 26. - 28. září. Organizuje MV. Zde je možné stáhnout si elektronickou podobu mapy. Více informací je k dispozici na stránkách Matice velehradské. Na tuto základní poutní trasu navazuje poutní cesta Sv. Hostýn - Sv. Kopeček. Podrobnosti zde
Poutní cesta Velehrad - Sv. Antonínek: spojuje Velehrad s půvabným jihomoravským poutním místem v blízkosti Blatnice pod Sv. Antonínkem. Po trase dlouhé zhruba 24 km bude rozmístěno 12 zastavení. Poutní trasa byla požehnána Mons. Janem Graubnerem v srpnu 2012.
Cyklostezka Tupesy - Velehrad - kopíruje trasu, po které na Velehrad v roce 1990 přicestoval papež Jan Pavel II. Necháte-li automobil v obci Tupesy (například u fotbalového hřiště), můžete na Velehrad doputovat působivou krajinou od jihu.
Virtuální poutní cesta Velehrad - Sv. Kliment u Osvětiman: poutníkům se nabízí možnost pěšky připutovat na Velehrad (či opačně) z hory sv. Klimenta u Osvětiman spojené s působením žáků sv. Cyrila a Metoděje tajemnými a mýtickými chřibskými lesy. Po zeleně značené trase - Sv. Kliment, Pod Kazatelnou, odtud stále po červené: Na pile, Pod Holým Kopcem, Pod Buchlovem, Buchlov, Sv. Barbora, Pod břesteckou skalkou, Chabaně, Nový Dvůr, Velehrad. Délka trasy 17 km kopcovitým terénem.
Hvězdicové pěší poutě na Velehrad bývají pořádány každoročně předpolední sobotu v měsíci srpnu. Účastní se jich několik set poutníků a představují tak hluboký duchovní zážitek. Podrobnosti o poutích uvádí na svých webových stránkách Mons. Jan Peňáz: www.poutnik-jan.cz
Pěší poutě na Velehrad (a zpět i dál) L.P. 2021
PODLE SMĚRNIC PLATNÝCH V KAŽDÉ TÉ DOBĚ
(Plány se dělat mohou, dokonce musí, ale vždy musí mít dodatek: dá-li Pán Bůh a budeme živí, jak píše patron poutníků sv. Jakub 4,15. ) Poutě pořádají Matice, ale každý z účastníků putuje na vlastní riziko. Poutník také počítá s tím, že teplá voda někdy nemusí vždycky vystačit na všechny.
Cyrilometodějská pouť 2021 - 40. ročník Levý Hradec - Velehrad
Pozvánka na etapovou pěší pouť po stopách těch, kdo k nám na Moravu a do Čech přinesli křesťanskou víru a na poděkování za dar víry.
Pořádá Národní bratrské společenství Sekulárního františkánského řádu a společenství cyrilometodějských poutníků
Začínat se má I. etapou - sobota 13.2.2021 Levý Hradec - mše sv. v 9.30
XIV. PĚŠÍ POUŤ ZE SV. KOPEČKA PŘES SV. HOSTÝN NA VELEHRAD
zároveň XI. Moravská Compostela
ve dnech středa 30.6. - neděle 4.7.2021
IX. POUŤ ZE SVATÉHO ANTONÍNKA NA VELEHRAD
4.7.2021 Blatnice pod sv. Antonínkem - Velehrad
Tradiční pěší pouť ze Svatého Antonínka na Velehrad, 30 km.
XIII. pěší pouť mládeže z Opavska
Více zde: http://opavskapout.wz.cz/Pesipoute.html
XXI. pěší pouť na Velehrad 2021
Pondělí 23. 8. - sobota 28.8.2021
Vycházíme zatím z 12 míst (Nové Veselí, Vítochov, R. Svratka, Nedvědice, Valeč, Olomouc, Trenčín, Ratíškovice, Skalica, Brankovice, Nedachlebice, U. Brod) pouť vrcholí v bazilice v sobotu 28.8.2021 v 10.30
XII. svatováclavská pěší pouť Velehrad - Sv. Hostýn 2021
Neděle 26.9. - úterý 28.9.2021
a další ...
hledej i na stránkách poutníka Petra Hirsche https://www.pout.eu/